Ruotsalaiset rauhanturvaajat ovat joutuneet jälleen tulitaisteluun Pohjois-Afganistanissa. Yhdenkään rauhanturvaajan ei uskota loukkaantuneen perjantain vastaisena yönä Suomen aikaa sattuneessa taistelussa, ruotsalaisviestimet kertovat.

Taistelun kerrotaan saaneen alkunsa torstai-iltana, kun joukko aseistautuneita miehiä hyökkäsi rauhanturvaajia vastaan Akchassa. Rauhanturvaajien joukossa oli myös muiden maiden kuin Ruotsin kansalaisia, mutta heidän kansallisuudestaan ruotsalaisviestimet eivät kerro.

Alueella on puolustusvoimien mukaan myös suomalaisia rauhanturvaajia. Vielä ei ole tietoa oliko tulitaistelussa suomalaisia.

Ruotsalaisen uutistoimisto TT:n mukaan taistelu kesti läpi yön. Tietoja loukkaantumisista tai kuolemantapauksista ei ole. Afganistanin pääkaupungissa vierailulla oleva Ruotsin ulkoministeri Carl Bildt kirjoittaa blogissaan kuulleensa taistelusta. Myös hänen tietojensa mukaan kaikki ovat selvinneet vahingoittumattomina.

Siitä kuinka monta ruotsalaista oli osallisena tulitaistelussa ei myöskään ole tietoa. Akchassa palvelee 40 - 50 ruotsalaista rauhanturvaajaa.

Rauhanturvaajia vastaan tehdyt iskut ovat yleistyneet viime kevään ja kuluvan kesän aikana myös suomalaisten ja ruotsalaisten vastuualueilla Pohjois-Afganistanissa. Viimeksi keskiviikkona suomalaisten ja ruotsalaisten rauhanturvaajien partio joutui tulituksen kohteeksi Jowzjanin maakunnassa noin sadan kilometrin päässä Akchasta.