Libanonin rannikolla toimivat UNIFILin laivastoyksiköt  pitivät maanantaina yhteistoimintaharjoituksen Libanonin laivaston kanssa. Harjoitukseen osallistui kolme saksalaista ja kolme libanonilaista sotalaivaa.
Harjoitusta seurannut UNIFILin komentaja kenraalimajuri Claudio Graziano kommentoi harjoituksen tärkeyttä seuraavasti: näin varaudutaan siihen tulevaisuudessa siihen, että kansainväliset  valvontaosastot luovuttavat merialueen valvonnan täysin Libanonin laivastolle.
UNIFIL  rauhanturvaoperaation osana toimivat laivastoyksiköt ovat toimineet Libanonin rannikolla vuodesta 2006 saakka ja tehtävänä niillä on estää aseiden salakuljetus Libanoniin. Tällä hetkellä merivalvontaosasto koostuu seuraavien maiden laivoista: Saksa, Kreikka, Indonesia, Italia ja Turkki