Suomalaisten rauhanturvaajien operaatio etelä-Libanonissa ei ole niin ruusuinen mitä julkisuuskuva antaisi ymmärtää. Varsinkin leirinsä hygieniaan suivaantuneet suomalaisrauhanturvaajat ovat avautuneet ongelmistaan Hölkkäri On Webin keskustelupalstalla. Samaa koettiin aikonaan Tshadissa ja edellisen kerran Libanonissa. Niistäkään kokemuksista ei ole herkkutarinoita jälkipolville kerrottu. Nyt historia näyttää toteuttavan itseään. Hygienia ei ole isäntävaltiolle Irlannille lainkaan tuttu käsite. Ainakaan vessassa.

- Kotimaassa takapuoli pyyhitään paperilla, joka pudotetaan pyttyyn ja sitten pestään kädet. Suuressa osassa suurta maailmaa hanuri pestään vedellä, tai sitten käytetty paperi sullotaan roskikseen, sillä kapeammat viemäriputkistot menisivät paperista tukkoon. Ja sitten pestään kädet. Kaikenlaisia vessoja sitä on tullut nähtyä, muttei vielä yhtään sellaista jossa ei ole paperia eikä vettä kurien saamiseen pois poskilta, eikä edes mahdollisuutta käsien pesemiseen toimenpiteiden jälkeen, avautuu Libanonissa rauhaa turvaava suomalainen.

Rauhanturvaajien leirit ovat pääsääntöisesti erillisesti rakennetut, joten niissä on periaatteessa toimivat viemäröinnit, lämmitykset, ilmastoinnit ja sisään tuleva vesikin testattuja. Suomalaisrauhanturvaajien työnantaja, Puolustusvoimat, on nyt yllätetty housut nilkoissa, koska monien Libanonissa palvelevien rauhanturvaajien suilla on epäkohtiin yritetty alueella vaikuttaa - tulokset ovat olleet turhia. Niinpä he päättivät julkistaa asian Hölkkärin kautta.

Päivä kirjoituksien jälkeen irkku-suomalaisleiriin ilmaantui vessoihin paperia.