Syyrian ilmatorjunnan tukikohta Latakiassa sai osumia keskiviikkoyönä tehdyssä ohjushyökkäyksessä. Syrian Observatory of Human Rightsin mukaan kaupungin eteläpuolella olevassa it-ohjusasemassa tapahtui voimakas räjähdys. Hallituksen lähteiden mukaan pitkän kantaman S-125-ilmatorjuntaohjusten tukikohta vaurioitui, mutta henkilötappioita siellä ei tullut.
Libanonilaiset ja syyrialaiset ovat syyttäneet iskusta Israelia. Eri tietolähteiden mukaan ohjusisku tehtiin Välimeren suunnalta. Libanonin hallituksen mukaan keskiviikon aikana kaikkiaan 11 Israelin ilmavoimien hävittäjää loukkasi maan ilmatilaa. Päivällä kuusi konetta lensi Libanonin ilmatilassa rannikkolinjaa pitkin kohti pohjoista ja puolen yön jälkeen havaittiin etelässä kaksi konetta lisää. Lisäksi päivän aikana todettiin kolme yksittäisen koneen tekemää tiedustelulentoa eri puolilla maata.
Israelin hallitus ei ole kommentoinut väitteitä, kuten se ei ole kommentoinut aiempiakaan sen tekemiksi väitettyjä ilmaiskuja Syyriassa.