Afganistanin turvallisuusjoukkojen univormuun pukeutunut hyökkääjä ampui kolme ISAF-sotilasta itäisessä Afganistanissa tänään, ISAF-joukot kertoivat. Tarkempia yksityiskohtia iskusta ei kuitenkaan kerrottu.

Univormupukuisten hyökkääjien iskut vaikeuttavat Naton johtaman ISAF-operaation ja Afganistanin hallituksen joukkojen välistä yhteistyötä. Vuoden 2007 jälkeen yli sata Naton sotilasta on kaatunut vastaavanlaisissa iskuissa. Kiivaimmillaan "sisäpiiriläisten" tekemät iskut olivat viime vuonna.

Keskiviikkona maan itäisimmässä Badakhshanin maakunnassa 18 afgaanipoliisia kuoli talibanien tekemässä väijytyksessä poliisien autosaattuetta vastaan. Talibanit ilmeisesti saivat iskussa myös tusinan verran poliiseita panttivangeiksi, mutta Afganistanin sisäministeriö kiistää tämän tiedon, kertoen kuitenkin että kuolleiden lisäksi 13 poliisia haavoittui iskussa.

Samaan aikaan Helmlandin maakunnassa tehdyssä operaatiossa Afganistanin armeija valtasi talibanien hallussaan pitämiä alueita ja surmasi noin 40 terroristia.

Noin 87 000 sotilaan vahvuisten ISAF-joukkojen tappiot ovat pienentyneet sitä mukaa kun rintamavastuuta on siirretty Afganistanin 350 000 sotilaan vahvuisille turvallisuusjoukoille. Tänä vuonna Afganistanissa on kaatunut noin 130 ISAF-sotilasta, kun vielä viime vuonna tappiot olivat yli 400 kaatunutta.

 

Afganistanin armeijan tappiot 50-100 sotilasta viikossa

Afganistanin armeijan tappiot taistelussa talibaneja vastaan ovat kuitenkin kovia. USA:n armeijan Afganistanin joukkojen apulaiskomentaja, kenraaliluutnantti Mark Miilley on haastattelussa arvioinut, että afgaanisotilaita kaatuu 50-100 viikottain. Kenraali Milleyn mukaan Afganistanin armeija kuitenkin kestää moiset tappiot. Afgaanisotilaiden tappioita voidaan jatkossa hänen mukaansa vähentää lisäämällä taktista koulutusta ja toimittamalla lisää raskasta aseistusta Afganistanin armeijalle.