YK:n Libanonin rauhanturvajoukkojen komentaja kenraalimajuri Alberto Asarta Cuevas kuvasi Unifil-joukkojen tehtävää kestävän tulitauon saamiseksi hyvin vaikeaksi, mutta ei mahdottomaksi.
- Saadakseen keskenään vihamielisten osapuolien välille kestävä tulitauko on Unifilin pärjättävä 12 000 sotilaalla 36:sta eri maasta ja YK-lipun alla - tällä epävakaalla alueella - on vaikea, kimurantti mutta ei mahdoton tehtävä, sanoi espanjalaiskomentaja jäähyväispäivällisillään eilen.
- Unifil on onnistunut joissain tehtävissään hyvin ja joissain hieman huonommin, mutta rauhaan tarvitaan YK:n lisäksi myös osapuolien yhteistyötä ja panostusta, hän jatkoi.
Espanjalaiskenraalia joukon komentajana seuraa italialainen kenraalimajuri Paolo Serra.
Suomi osallistuu Libanonin operaation jo kolmannen kerran, sillä suomalaisten pääjoukko siirtyy alueelle toukokuun puolivälissä. Suomalaisjoukon koko on noin 200 rauhanturvaajaa ja se tulee aluksi toimimaan irlantilaiskomppanian alaisuudessa.