Neljän korkea-arvoisen upseerin epäillään sallineen rauhanturvaajien lahjusten oton Afganistanissa. Jutun esitutkinta on päättynyt, ja nyt upseereja epäillään palvelusrikoksesta.
Afganistanissa olleiden esimiesten epäillään tienneen ja sallineen, että heidän alaisensa ottavat lahjuksia. Kahta upseereista epäillään myös perättömästä lausumasta viranomaismenettelyssä. Heidän epäillään valehdelleen todistajina, kun lahjusjupakkaa on yritetty selvittää. Kaikki epäillyt kuuluvat puolustusvoimain kantahenkilökuntaan ja ovat sotilasarvoltaan vähintään majureita.
Epäiltyjen korkean aseman vuoksi jutun jatkokäsittelystä päättää pääesikunnan päällikkö. Hän päättää, ratkaistaanko juttu puolustusvoimien sisäisessä kurinpitomenettelyssä vai eteneekö juttu syyttäjälle syyteharkintaan. On todennäköistä, että juttu etenee syyttäjälle ja oikeudenkäyntiin asti.