NarinaNurkka
- Tietoja
- Julkaistu: 20.02.2011
- Kategoria: NarinaNurkka
Molen pessimisti (se ei pety) ja realisti (vaalivuonna poliitikot lupaa yheksän hyvää ja kymmenen kaunista). Tuo Valtiovarainvaliokunnan mietintö 59/2010 vp antaa tullille ja verottajalle vapaan tulkinnan arvonlisäverottaako vaiko eikö (ja pessimistinä tiedän, notta verottahan ne!): kohta "Kriisialueelta muuttavan autoveron alennus", 6. kappale:
"Valiokunta huomauttaa lisäksi siitä että, kun auto hankitaan Suomesta täällä käytettäväksi, arvonlisävero on maksettava normaalisti Suomeen."
Minun (ja varmaan tullin & verottajankin) lukutaidon mukaan _jatkossa on maksettava ALV_, joka vuoden päästä lienee jo 25%. Vaalivuoden jälkeen poliitikot voi sitten sanoa virkakoneiston tulkitsevan heidän hyvää ajatustaan väärin...
Lisäksi viidennessä kappaleessa läyhyparkit siirretään historiaan:
"Tarkoitus on ollut, että muuttoajoneuvoa voisi säilyttää uuden säännöksen mukaan vain Suomessa - ei siis ulkomailla, vaikka auto olisi hankittu sieltä...."
Kertokaa ny joku, että mää oon väärässä; eli että osaan lukee, muttoon ymmärtäny noitten ylläolevien tekstien vaikutukset väärin!
Artikkelit
- Pääkirjoitus: Avoimuus olisi ollut paikallaan
- MC Hölkkärin rt-henkinen tankosuunnistusjuhani 2020
- Olli Nurmen Ruutitynnyrin vartijat kertoo realistisesti nykyrauhanturvaamisesta - tämä kirja kannattaa ehdottomasti lukea
- SOK:n ajankohtais-, sekä historiakatsaus KFOR-operaatiosta nykyhetkellä vuonna 2020
- Erilainen historiikki tarjoaa todellisen näkökulman yhdistystoimintaan
HOWtiset
- Puolustusministeri Ylelle: Suomi poistuu Afganistanista tämän vuoden aikana
- Koronavirus jyllää suomalaisten rauhanturvaajien keskuudessa Libanonissa - osa rauhanturvaajista evakuoitiin kotimaahan
- Tervetuloa Hölkkärin kevätkokoukseen - kokous pidetään poikkeustilasta johtuen etäkokouksena
- Hölkkäri sai perinnön - Amerikanfaitterin rahoilla ostettiin miljoonalukaali Helsingistä
- IL: Suomalainen siviilikriisinhallinnan asiantuntija kuollut Keniassa