Muistiinpanoja Kyprokselta 1964

www.holkkari.fi/twikistä
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

(Käsikirjoituksesta sellaisenaan jäljennetty 1994.)

Ilmo Vuorinen, EK/YKSP 1, FinBn /UNFICYP CYPROS


"Sotapäiväkirja"


9.4.64 Ilmoittautuminen Helsingissä.


10.4.64 Oleskelua Santahaminassa. Viestikaluston pakkausta.


25.4.64 Lähtö Helsingin lentokentältä klo 10.55 US Air Forcen Hergules-kuljetuskoneella. Lentomatka Euroopan halki Ranskaan, välilasku Every:ssä, jossa 2,5 h pysähdys 322 Air Divisioonan tukikohdassa. Jenkkilentäjillä "puutarhajuhlat", olutta ja samppanjaa, grillattua kanaa ja pihvejä. Matka jatkui Alppien yli ja lentosää oli mitä parhain. Alpit loistivat auringon valossa lumihuippuisina. Ikuinen Rooma nähtiin lentokoneen ikkunasta ja matka jatkui pitkin Italian rannikkoa kohti Kyprosta ja Nikosiaa. Klo 22.51 koskettivat pyörät Kyproksen pintaan. Siirryimme koneesta paikallisen matkatoimiston bussilla Dhekeliaan, "Foxtrot-leirille", joka on englantilaisten leiri. Ranskassa oli kevät kauneimmillaan.


26.4.64 Lämpötila n. +25, kävimme uimassa Välimeressä ja vietimme vapaapäivää. NAAFI:ssa kävimme olusilla. Tullessa edellisenä yönä näimme ensimmäiset aseistetut kreikkalaispoliisit Nikosian-Dhekelian välisellä tiellä ja automme pysäytettiin tiesululla, mutta UN tunnus avasi meille tien ilman suurempia vaikeuksia. Kuuma aurinko poltti ensimmäisenä päivänä ihon karrelle useimmilta miehiltä. Dhekelian yöt ovat pirun kylmiä, kaikki vaatteet piti pistää päälle, kun yö pimeni.

Kreikkalainen lammaspaimen kyseli aidan yli, että onko Makarios suuri mies ja että ampuuko suomalaiset turkkilaisia??


27.4.64 Lähdimme viestihuoltoryhmän kanssa Nikosiaan ja järjestelimme viestikalustoa Kykkon koululla, johon tulee UNFICYP:in huoltokeskus.


28.4.64 Lähdimme aamulla Jeepillä Nikosiaan ja ajoin ensikertaa Dhekelian-Nikosian tietä. Ajoin Larnagan ja Pyrin kautta. Nikosiassa harhailimme vähän aikaa, ennen kuin löysimme Kykkon koulun. Matkalla havaitsin, että suomalaisiin suhtauduttiin erittäin hyvin. Kykkossa join turkkilaista kaffeeta kupillisen.

Kreikkalainen väestö Nikosiassa on hyvin pukeutunutta ja siistiä. Elintaso vaikuttaa varsin korkealta. Tullessa illalla takaisin, pysäytti katupartio auton, mutta UNFICYP:in tunnus avasi jälleen tien. Maaperä Dhekeliassa on kuivaa ja saviperäistä ja valtavasti pölyävää irtohiekkaa.


29.4.64 Lähdimme illalla klo 16.00 jälkeen Nikosiaan, jossa suoritimme kaluston purkua lentokoneesta. Menomatkalla kiinnitimme huomiota siihen, että viljaa korjattiin jo pelloilta, vaikka on vasta huhtikuu. Leikkuupuimureita oli varsin runsaasti käytössä. Takaisin jouduin tulemaan 02.00-03.20 välisenä aikana, ja toimin samalla saattovaununa eräälle 1.JK:n kuorma-autolle. Lähtiessä kuulin juuri, että edellisenä yönä oli Nikosian Larnakan tiellä (reitti jota ajoin) ollut tulitaistelua paikallisten asukkaiden kesken. Yksi katusulku oli matkan varrella, ja siitä selvisimme vaikeuksitta. Ihmetystä herättää, että vaikka joudun miltei joka päivä omin nokkineni ajelemaan Dhekelian-Nikosian väliä, ei minkäänlaisia toimintaohjeita ole vielä annettu. Kyrenian tie on edelleen kriitillinen alue, jossa taistelut jatkuvat. Talot matkan varrella ovat useimmiten erittäin siistejä ja bungalow-tyylisiä. Muutamissa rakennuksissa on julkisivu rapattu, mutta päädyt ihmeellisistä savitiilistä, jotka on ladottu hyvin harvaan.


30.4.64 Vapun aatto! Vietin päivän Dhekeliassa makaillen ja ottaen aurinkoa, illalla vietti koko leiri vappua ostamalla NAAFI:sta "aineita" ja laulaen suomalaiskansallisia lauluja, kuten Iso-Antti ja Rannanjärvi...


1.5.64 Muutin aamulla Dhekeliasta Nikosiaan lopulliselle sijoituspaikalle, joka sijaitsee Nikosian turkkilaisalueella, ns. Workshopiin johon koko esikuntakomppania muuttaa aikanaan. Siirtäessämme tavaroita Kykkon koululta, näimme Kemal Atatyrkin patsaalla turkkilaisen sotilaan hautausseremoniat, arkku oli peitetty Turkin lipulla ja lepäsi patsaan juurella, saattoväellä oli valtavat kukkalaitteet mukana. Mies oli saanut surmansa Kyreniassa edelleen jatkuvissa taisteluissa.


2.5.64 Järjestelimme viestivarastoa, ja pääsimme asumaan "ihmismäiseen" asuntoon. Tämä alue, missä olemme, Kyproksen hallituksen omistama jonkinlainen korjauskeskus. Täällä on valtavat varastot kaikenlaista uutta, auto- ym. varaosia, mutta kaikki on jätetty heitteille ja hujan hajan ympäri varastoja, kalliit koneet seisoo ruostumassa ja valtavat määrät varaosia heitetty ympäri aluetta. Ehkä n. 10-15 vanhan miljoonan edestä on tavaraa ympärillä.

Väestö tässä osassa kaupunkia on erittäin ystävällisesti suhtautuvaa. Mm tänään eräs turkkilaismies huusi meille: "Wellcome finlands man"!

Noin 6 km:n päässä on kuulemma juuri taisteltu, laukauksia on kuulunut pitkin iltaa. Englantilainen sotilas, Leisteman, sanoi juuri meille, että kreikkalaisiin ei pidä luottaa, he eivät koskaan ammu edestä, vaan aina takaa päin. Turkkilaiset sensijaan ovat "reiluja kavereita".


3.5.64 Kuulin aamulla, että "kikujut" olivat yrittäneet yöllä käydä varkaissa alueellamme, mutta engl. partio oli yllättänyt heidät. Tänään muutti EK + 2.JK tähän Workshopiin ja englantilaiset muuttivat pois. Engl. olivat mielissään päästessään pois Nikosian alueelta, ja he muuttivat Limassoliin.

Kanadalaisten partio oli tänään kuulemma ryöminyt jossain Nikosian alueella pitkin katuojia.

Kun EK:n miehiä tuonut linja-auto oli tullut tämän turkkilaisalueen rajalle, ja kun siinä oli ollut kreikkalainen kuljettaja, niin autoa ei päästetty läpi, vaan turkkilainen katupartio oli jo uhannut ampua, jos kreikkalainen ajaa rajan yli. Muu ei auttanut kuin että miehet joutuivat kävelemään ja auto palasi takaisin.


4.5.64 Viestihuoltojärjestelyjä.


5.5.64 Lähdin aamulla Ayia Iriniin, johon vein generaattorin siellä olevaa erillisjoukkuetta varten. Paikka on pieni kreikkalaiskylä luoteisrannikolla. Maasto ja kasvillisuus on huomattavasti vehmaampaa kuin Nikosian alueella. Kävin kylän baarissa, jossa meille tarjottiin ruokaa ja olutta sekä turkkilaista kahvia. Kylä vietti juuri jotain pyhimyksensä merkkipäivää.

Illalla oli Workshopissa Au-kerhon avajaiset. Hm!

6.5.64 Kävin uudelleen Ayia Irinissä korjaamassa AKI-radion. Radioyhteys saatiin Kykkoon klo 13.30 uudelleen. Klo 20.00 kuului useita laukauksia Nikosian alueella.


7.5.64 Kiersin tänään kaikki jääkärikomppaniat. 4.JK asuu hotellissa, siellä on miehillä omat huoneet ja parvekkeet sekä kylpyhuoneet!


8.5.64 Kävin korjaamassa öljypolttimen. Viestihuoltoa.


9.5.64 Irinin AKI jälleen vialla. Täällä havaittavissa ilmiö, että AKI:n akselit juuttuvat kiinni, ehkä kuivuus saa sen aikaan.


10.5.64 Kävin Ayia Irinissä, ankara, ja vuodenaikaan nähden harvinainen vesisade koko päivän. Myös ukkonen riehui alueella. Matkalla näin 8 kpl kameleja.


20.5.64 Ensimmäinen suomalainen, viestimies, jääkäri Matikainen kaatui taistelussa maailman rauhan puolesta. Hän oli radiomiehenä autossa, johon hänet sitten ammuttiin. Hänen viimeiset sanansa olivat radiossa: "Noin 30 laukausta on täällä ammuttu, meitä tulitetaan taas". Siihen katkesi yhteys. Matikainen kaatui täyttäessään velvollisuutensa loppuun asti. YKSP:ssä suruliputus.


21.5.64 Kävimme Hagelberg:in kanssa hakemassa pojan ruumiin Dhekelian engl.-sairaalan jääkaapista ja laitoimme hänet arkkuun ja toimme Nikosian keskussairaalan ruumishuoneelle. Ajoimme saattueajona Nikosiaan.


22.5.64 Jääkäri Juhani Matikaisen ruumis toimitettiin Suomeen. R.A.F:n lentokentällä oli kunniakomppania, sekä Kyproksella toimivien YK-joukkojen edustajat. Ruumis tuotiin kentälle samalla autolla, missä hän oli saanut surmansa. Auto oli verhottu mustalla kankaalla ja auton perässä liehui Suomen lippu. Autoa seurasi 8 moottoripyörämiestä. 6 YK-jääkäriä kantoi arkun kentällä olevalle mustalle katafalkille, jonka jälkeen soitettiin "Oi kallis Suomenmaa". Pataljoonan komentaja, evl. Kettinen piti puheen mainiten mm. että "Hän täytti velvollisuutensa viimeiseen asti". Tämän jälkeen pastori Hakamies piti puheen ja alkoi seppelien lasku. Ensimmäisen seppeleen laski evl. Kettinen Porilaisten marssin kaikuessa. Seuraavan seppeleen laski Kyproksen YK-joukkojen komentaja, kenraali Gyani. Sen jälkeen seurasi Kyproksella toimivien UN-joukkojen seppeleet ja viimeisenä toivat suomalaiset jääkärit turkkilaisten seppeleet. Kun nämä tuotiin arkulle, käynnistyi kaikki TV- ja lehdistökamerat. (Mainittakoon, että turkkilaiset ampuivat surmanlaukaukset). Seppeleenlaskun päätyttyä kannettiin vainajan YK:n lipulla peitetty arkku odottavaan lentokoneeseen Narvan marssin soidessa. US-AirForcen Hercules-kone lähti välittömästi tämän jälkeen kohti Suomea. Koneen noustessa ilmaan, suorittivat paikalla olleet kunnianosoituksen. Lentokone nousi kohti laskevaa aurinkoa.


24.5.64 Muistojumalanpalvelus St. Paulin kirkossa.


26.5.64 Sähkösaunan avajaiset Kykossa.


27.5.64 Lämpötila +42 varjossa. Vapaa päivä. Kävin Kyreniassa uimassa.


4.6.64 Puolustusvoimain lippujuhlaparaati E:n kentällä. Kiertoajelu Bellabaisin luostariin.


6.6.64 Kävimme Hagelbergin kanssa ostamassa vahvistimia YKSP:lle. Kävimme illalla vierailulla R.A.F:n kerholla lentokentällä.


7.6.64 Sunnuntai. Kävin koluamassa cabaretluolat; Moulin Rougen, Miamin ja Copacabanan.


16.6.64 Suomalaista partiota tulitettiin Kyreniassa. Partio vastasi tuleen. Ei vahinkoja.


18.6.64 Laukauksia aivan nurkalla


19.6.64 Juhannusvalmisteluja ja kokkojuhla Kykko campilla.


20.6.64 Juhannuspäivän viettoa Ayia Irinissä.


21.6.64 Lähtö Famagustaan lomalle. 20.-21.6 välisenä yönä jälleen ammuskelua nurkissa. Ei tappioita.


21.6.64 Lähdin lomalle Famagustaan. Asuin hotelli Midle Eastissa. Kiersimme cabaret ensimmäisenä iltana.


22.6.64 Vuokrasimme aamulla auton ja kävimme Kantaran linnassa, Salamiin raunioilla sekä St. Barnabas-monasterissa.


23.6.64 Auringon palvontaa Famagustan rannalla. Grivas palasi takaisin Kyprokselle.


24.6.64 Suomalainen jääkäri haavoittui käteen turkkilaisen poliisin luodista. Sotapoliisi pidätti minut, syy: ajoin moottoripyörällä ilman asetta kaupungilla!!!


25.6.64 Lähetin sähkeen Suomeen. Kävin päivällä Ayia Irinissä.


27.6.64 Suoritimme kokeilumielessä koeyhteyden TOPI-radioilla Ayia Irinistä Nikosian releasemaa hyväksi käyttäen. Releasema on Ayia Marinan huipulla, kuuluvuus 4-5.


28.6.64 Grivas piti puheen Kyproksen kreikkalaisille Nicosiassa. Olin Ayia Irinissä uimassa.


29.6.64 "Show-ilta".


30.6.64 Kävin Ayia Irinissä uimassa.


1.7.64 Kävimme kreikkalaisteatterissa katsomassa näytelmää Kyproksen nykytilasta, se oli piristävän kirpeä esitys. Sen jälkeen suomalaiset esittivät omaa ohjelmaa, samoin itävältalaiset-


2.7.64 Vapaapäivä.


3.7.64 Radioyhteys Ayia Iriniin poikki. Käynti siellä.


5.7.64 AKI:n korjaus ja yhteydenotto Ayia Iriniin.


8.7.64 Ayia Irinissä vaihto. Tanskalaiset ottivat vastuun alueesta. Purimme viestiaseman pois sieltä. 4.JK siirtyi Kykkoon, telttakylän valaisutyöt.


9.7.64 Ei erikoista.


10.7.64 Kävin uimassa Ledran altaassa, siellä oli muitakin "suurlähettiläitä". - Jouduin elämäni kovimpaan myrskyyn Kyreniassa. Noin 9-10 B, mm. teltta lensi ja jääkaappi kaatui, kenttävuode lensi kuin purje 500 m päähän. Yritimme pystyttää antennimastoa erillistukikohdalle, onnistumatta kovan tuulen vuoksi. - "Show-ilta" Workshopissa.


11.7.64 Perustimme 3 radioasemaa tiedustelua varten eripuolille saarta.


12.7.64 "Vakoiluasemien" huoltojuttuja. Kiersimme illalla ja yöllä Tied.J:n mukana eripuolilla aluetta.


13.7.64 Siirsimme illalla "2"-aseman paikkaa. Valtava pöly sivuteillä.


14.7.64 Kiersimme jälleen aamupäivällä "vakoiluasemat". Muutimme 1. ja 3. paikat. 3. mm hautausmaalla. Näimme Kykkossa uusia "mokuja".


15.7.64 Ei erikoista. Kyreniassa paukkuu.


17.7.64 Kyreniassa levotonta. Kävin valvonta-asema 3:lla ja 2:lla. (Puroissa ja Ornithissa.)


18.7.64 "Natsajaiset".


19.7.64 Teimme autoretken Trodosvuoristoon, todella loistavaa seutua. Kävimme Mt. Olympoksella. Siellä on engl.ilmavoimien (R.A.F.) tutka-asema ja UN:n releasema. Pienet kylät vuorenrinteillä olivat hyvin erikoisia. Tie kiemurteli syvien rotkojen reunoilla. Uimme erään hotellin uima-altaalla siellä. Paluureitti Lefkan ja Xseroksen kautta.


22.7.64 Hieman kahinaa suomalaisalueella.


23.7.64 "Outzo-päivä"


29.7.64 Kyproksen tilanne kiristyy.


31.7.64 Laukauksia Kyreniassa.


1.8.64 Limassolissa kiivasta asekuljetusta.


2.8.64 Käynti Limassolissa. Kyreniassa levotonta, kaksi turkkilaista saanut surmansa.


5.8.64 Kiivaat taistelut puhkesivat vihreällä linjalla, muurikaupungin osassa, n. 500 m päässä meidän alueelta. Laukausten vaihtoa kesti 22.00 - 23.00. Muutamia kimmokkeita lenteli tänne meidän rakennuksen seiniin. Totesimme kreikkalaisten käyttäneen ns. "dumdum"luoteja. Myös singon laukauksia kuului. Tanskalaiset "vetäytyivät" pois omalta vihreän linjan kaistaleeltaan!


7.8.64 Jälleen laukauksia Nikosian alueella. YK hälytysvalmiudessa. Järjestin viestihuollon lähipuolustuksen. 4 turkkilaista hävittäjää tulitti Mansouran kreikkalaista kylää pohjoisrannikolla, Xeroksesta länteen, n. klo 20.45. Kiristyvää jännitystä saarella. YK:lla iltalomakielto ja taisteluhälytysvalmius.

Taistelut puhkesivat uudelleen erittäin kiivaina klo 0.40 ja jatkui n. tunnin ajan. Tulitus tuli tästä paikasta n. 400 m päästä, Kyrenian tien alkupään vaiheilta.


8.8.64 Kaikki lomat peruutettu toistaiseksi. Klo 16.50 laukauksia 5.JK:n alueelta. Hälytystila edelleen. Illalla, klo 20.00 aikaan turkkilaiset hävittäjät tulittivat ruotsalaisia YK-joukkoja Paphoksessa, sekä erästä sairaalaa. 1 turkkilainen lentokone räjähti, lentäjä pelastui laskuvarjolla joutuen kreikkalaisten vangiksi. klo 20.30 saatiin tieto, että kreikkalaiset suorittavat hyökkäyksen, h-hetken pitäisi olla klo 23.00. Saa nähdä. Klo 22.00 laukauksia Kyrenian suunnalta.


9.8.64 Ei hyökkäystä yöllä. 4.JK ja 2.JK vaihtoivat paikkaa. Taistelut alkoivat jälleen noin klo 18.00 aikoihin. Turkkilaisia lentokoneita Xeroksen seudulla, 1 kreikkalainen kone suoritti provokaatiolennon Nikosian yli klo 20.30. Taistelut jatkuvat edelleen.


10.8.64 Lähtö lomalle Israeliin.


11.8.64 Matkasimme bussilla Jerusalemiin. Matkan varrella vapaussodassa tuhoutuneita panssarivaunuja. Jerusalemin vanha osa Jordanian puolella. Israelin puolella kävimme mm. Sionin vuorella, jossa olevassa temppelissä on kuningas Daavidin hauta ja Jeesuksen taivaaseen astumispaikka, sekä neitsyt Marian kuolinpaikka. Golgata ja Getsemane olivat Jordanian puolella. Matkan varrella Emauksen kylä, jossa Jeesus ilmestyi opetuslapsilleen. Uusi osa Jerusalemia on hyvin modernia kaupunkia. Jerusalemin yliopistossa näimme "Kuolleenmeren kääröt", eli n. 2000 vuotta vanhat Raamatun käsikirjoitukset. Niitä säilytetään vahvassa panssariholvissa.


12.8.64 Vapaapäivä Israelissa. Katselin Tel Avivia, 15 vuotta sitten erämaahan rakennettua Helsingin tyylistä ja kokoista modernia kaupunkia. Yöelämä oli vilkasta.


13.8.64 Ajoimme Genezaretin järvelle Kapernaumiin. Matkareitti ohi Taborin vuoren, ohi paikan jossa Jeesus ruokki 5000 ihmistä ja uimme Genezaretissa, paikalla jossa Jeesus käveli veden päällä. Kävimme myös Jordan-virralla. Matka jatkui Nasaretin, Josefin ja Marian kaupunkiin. Kävimme Jeesuksen lapsuuskodissa ja Marian kodissa.


14.8.64 Paluu Nikosiaan.


18.8.64 Rupesivat turkkilaiset rakentamaan barrigaadia tähän meidän portin pieleen. Suomalaiset hajottivat sen ja tilanne kiristyi siihen pisteeseen, että molemmin puolin oltiin asemissa ampumavalmiina. Tilanne päättyi kuitenkin suomalaisten voittoon, sillä barrigadia ei rakennettu. "1 - 0".


26.8.64 Jumalanpalvelus Nikosiassa, St. Paulin katedraalissa. Saarnasi kenttäpiispa T Laitinen. Kävimme Herran Ehtoollisella, sen jakoivat pastori Hakamies ja engl. pappi.


2.9.64 Satoi pitkästä aikaa vettä.


5.9.64 Meille jaettiin UN-mitalit.


9.9.64 Suurlähettiläs Tuomiojan kuoleman johdosta laskeutuivat kaikkien YK-joukkojen liput puolitankoon Kyproksella. Myös Kyproksen liput ja kreikkalaisten ja turkkilaisten liput laskettiin suruasentoon. Suruliputus jatkuu hautajaispäivään saakka. Jo toisen kerran Suomen lippu puolitangossa Kyproksella.


10.9.64 Kyproksen radio lähetti muisto-ohjelmaa, esittäen Sibeliuksen musiikkia.'